Juurimatkailussa matkustetaan omien sukujuurien ja esivanhempien kotiseuduille etsimään yhteyttä omaan historiaan. Pohjoisissa kylissä on asuttu sukupolvesta toiseen, ja niiden tarinat ovat kulkeneet mukana myös niiden ihmisten jälkeläisillä, jotka ovat aikoinaan lähteneet maailmalle. Nyt, kun yhä useampi kiinnostuu sukuhistoriastaan, myös kauan sitten lähteneiden jälkeläiset saattavat haluta löytää tiensä takaisin esivanhempiensa kotikyliin. He voivat olla suomalaisia tai kauas maailmalle muuttaneiden sukujen jälkeläisiä, joilta suomen kielikin on jo unohtunut.

Roots Visitors -hankkeessa haluamme tehdä kylämme ja niiden tarinat löydettäviksi – jotta juuriaan etsivät ihmiset voisivat löytää tiensä pohjoisiin kyliin, tutustua esivanhempiensa elämään ja kokea paikan, josta heidän sukunsa tarina on saanut alkunsa. Juurimatkailu on Suomessa vielä melko uusi ilmiö, vaikka esimerkiksi Irlannissa, Skotlannissa ja Italiassa sukujuuriin liittyvällä matkailulla on jo pitkät perinteet. Onkin siis aika selvittää, miten tällaisesta kiinnostuksesta voidaan rakentaa meidän kylillemme uusia mahdollisuuksia.

Neljä Leader-ryhmää rakentaa yhteistyötä yli rajojen

Neljä Leader-ryhmää, Leader Pohjoisin Lappi ja Oulujärvi Leader Suomesta sekä  Leader Tornedalen ja Leader Polaris Ruotsista päättivät tarttua haasteeseen Interreg Aurora-projektin kautta. Näin syntyi Roots visitors – a new possibilities for old villages under the Auroras – hanke, jonka tavoitteena on lisätä tietoa pohjoisten alueiden historiasta ja auttaa kyläläisiä tunnistamaan oman kotiseutunsa vahvuuksia. Samalla voidaan kehittää uusia matkailupalveluja, tuoda näkyvyyttä pienille kylille ja luoda mahdollisuuksia paikallisille yrittäjille.

Kansainvälinen yhteistyö on tärkeää, sllä Pohjois-Suomen, Pohjois-Ruotsin ja Norjan alueet ovat vuosisatojen ajan olleet yhteydessä toisiinsa muuttoliikkeen, kaupankäynnin ja kausittaisen työn kautta. Yhteistyön avulla voidaan yhdistää eri alueiden historiallisia tietoja, paikallisia tarinoita ja matkailupalveluja sekä tehdä pohjoisesta entistä kiinnostavampi ja yhtenäisempi juurimatkailualue.

Etsimme vapaaehtoisia pilottikyliä

Nyt hankkeeseen etsitään mukaan kyliä, jotka haluavat tutkia oman historiansa tarjoamia mahdollisuuksia ja olla mukana kehittämässä juurimatkailua.

Tavoitteena on koota hankkeen alueelta kyläverkosto, johon valitaan 1–2 kylää kustakin hankkeen alueeseen kuuluvasta kunnasta. Pilottikylissä kylätoimijat ja paikalliset yrittäjät pääsevät yhdessä ideoimaan, millaiset palvelut ja kokemukset voisivat kiinnostaa sukujuurilleen palaavia matkailijoita.

Mitä kaikkea kylä voisi tarjota? Voisiko joku kertoa kylän historiasta ja vanhoista suvuista? Löytyisikö paikallisia tarinoita, rakennuksia tai maisemia, joihin vierailijat voisivat tutustua? Entä voisiko oman kylän historiaan liittyvistä tiedoista syntyä uusia palveluja paikallisille yhdistyksille ja yrittäjille?

Valmista matkailutarjontaa tai aiempaa kokemusta matkailusta ei tarvita. Tärkeintä on kiinnostus ja oman kylän historiantuntemus sekä halu pohtia yhdessä, miten sitä voitaisiin tuoda esille uusille yleisöille.

Juurimatkailun kehittäminen voi parhaimmillaan lisätä ylpeyttä omasta kotiseudusta, vahvistaa yhteisöllisyyttä ja tuoda kylään uusia vierailijoita.

Olisiko teidän kylänne kiinnostunut lähtemään mukaan?

Lisätietoja ja yhteydenotot:

Tiina Kyllönen, projektipäällikkö
tiina.kyllonen@oulujarvileader.fi

Oulujärvi Leader

Kysy meiltä!